بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

شرکت اکتیویژن پس از بازسازی Crash Bandicoot نه‌تنها توانست نظر بازیکنان قدیمی را به خود جلب کند بلکه از طرفی بازیکنان جدیدی را نیز به دنیای این حیوان دوست‌داشتنی دعوت کرد. پس از موفقیت‌ این محصول اکتیویژن تصمیم گرفت که به سراغ یکی دیگر از آثار محبوب و قدیمی خود یعنی Crash Team Racing یا همان کرش ماشینی خودمان برود که در سال ۱۹۹۹ میلادی روی اولین کنسول پلی‌استیشن عرضه شد، در ادامه به سراغ بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled می رویم.

محصول جدید که Crash Team Racing Nitro-Fueled نام دارد نه تها یک بازگشت باشکوه برای سری بازی‌های کرش است بلکه می‌توان از آن به‌عنوان یکی از با کیفیت‌ترین بازی‌های مسابقه‌ای در میان رقبای خود دانست. از آن‌جا که ریمیک کردن یا همان بازسازی کردن بازی‌های قدیمی فرایند بسیار دشواری است اما سازندگان توانسته‌اند در این راه سربلند باشند و یک محصول تقریبا بی‌نقص را در اختیار طرفداران این مجموعه قرار دهند. همان‌طور که اشاره شد بازی از کنترلر‌ها گرفته تا چهره کاراکترها همه از ابتدا ساخته شده‌اند و سازندگان در این راه سنگ تمام گذاشته‌اند.

بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

پس از وارد شدن به بازی با حالت داستانی یا همان ماجراجویی مواجه می‌شوید. درکنار حالت‌های مرسوم باز‌ی‌های مسابقه‌ای و رقابتی، شاهد بازگشت حالت ماجراجویی هستیم که به‌تنهایی می‌تواند ساعت‌ها یک روند تک‌نفره جذاب را برای بازیکنان به ارمغان بیاورد. در ابتدا شاهد کات‌سین‌های سینمایی هستیم که باس یا همان کاراکتر شرور بازی، نیتروز اوکساید را نشان می‌دهد که شما را به چالش می‌کشد و از شما می‌خواهد که به مسابقات وی ملحق شوید؛ در غیر این صورت دنیای شما را با خاک یکسان می‌کند. دراین‌میان باید اشاره کنیم که برای اولین‌بار در مجموعه CTR این کاراکتر در این بازی قابل بازی است. یکی از مهم‌ترین و جالب‌ترین ویژگی‌های این حالت مربوط‌به باس‌ فایت‌ها می‌شود که به‌طور کلی یک تجربه لذت‌بخش برای کاربران به همراه دارد؛ چرا که باس‌ها هر یک به قابلیت‌های قوی‌ای مجهز شده‌اند که روند بازی را برای شما تغییر می‌دهند.

مانند نسخه‌های قدیمی صحبت‌های کاراکترها به جز مربیان شما که در بازی شما را راهنما می‌کنند، گفت‌و‌گو‌های دیگر کاراکترها به‌صورت نوشتاری پیش می‌رود و تنها صدا و آواهایی از کاراکترها شنیده می‌شود. در آن سو صدای پرتاب آیتم‌ها و رجزخوانی های کاراکترها دقیقا همانند نسخه‌های قدیمی بازسازی شده است که پس از شنیدن صدای گرم  آن‌ها خاطرات شما زنده می‌شود.

بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

مراحل بازی در بخش داستانی صرفا به مسابقات خلاصه نمی‌شود و سازندگان برای بالا بردن ارزش تکراری بازی محتوای دیگری نیز برای کاربران در نظر گرفته‌اند. پس از تمام کردن هر مرحله، همان محیط با حالتی دیگر در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرد که در آن باید به جمع‌آوری الماس‌های بنفش رنگ بپردازید. این موضوع که بیشتر برای به دست آوردن تروفی در بازی گنجانده شده است شما را در محیطی بزرگ قرار می‌دهد تا در آن به‌دنبال ۲۰ عدد کریستال بروید. البته اگر دنبال یک حالت اعتیاد آور هستید این بخش پیشنهاد می‌شود؛ چرا که اگر هم بحث به دست آوردن تروفی نیز در میان نبود، این بخش به خودی خود می‌تواند شما را ساعت‌ها سرگرم کند تا مهارت‌های رانندگی خودتان را محک بزنید.

درکنار بازسازی هسته اصلی بازی سازندگان چند محتوای تازه نیز به بازی اضافه کرده‌اند که یکی از آن‌ها سیستم شخصی‌سازی است،البته در ابتدا همه آیتم‌های شخصی‌سازی و کاراکترها در بازی در دسترس نیستند و برای به دست آوردن آن‌ها باید باس‌های بازی را شکست دهید و با جمع‌آوری سکه‌ها برخی از آن‌ها را خریداری کنید. این موضوع باعث می‌شود که بازی از روند تکراری خارج شود و حتی ارزش تکرار را نیز بالا ببرد تا ازاین‌رو شما برای به دست آوردن آیتم مورد علاقه‌تون حالت‌های مختلف هر مسابقه را پشت سربگذارید.

بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

سازندگان در استودیو بیناکس همچنین وقت زیادی را نیز روی ساخت دقیق مکانیزم‌های گیم‌پلی بازی صرف کرده‌اند. اگر نسخه‌های قدیمی بازی را تجربه کرده باشید حتما با عبارت «Power Slide» این بازی آشنا هستید. عملکرد این مکانیزم طوری است که شما حین چرخیدن می‌توانید با فشار دادن یکی از کلید‌های شولدر، پرش کوتاهی را انجام دهید و در ادامه با لیز خوردن از کاهش سرعت اتومبیل خود حین چرخیدن جلوگیری کنید. مکانیزم دیگری که پس از این ترفند به کمک شما می‌آید، «Power Slide Boost» است که اجرای آن هم سخت و هم لذت‌بخش است. بازیکنان حین لیز خوردن می‌توانند با استفاده از این قابلیت خود را به جلو پرتاب کنند و شتاب قابل‌توجه‌ای به ماشین کارتینگ خود دهند. یکی از محبوب‌ترین مکانیزم‌ها نیز بازگشت خود را به این بازی نشان داد و آن هم پرش از رمَپ‌ها است که کاربران می‌توانند با پرش موفقیت آمیز سرعت خود را پس از فرود آمدن، افزایش دهند.

مسیر‌های مسابقه‌ای بازی که از قضا هم متنوع و هم از طراحی هنری چشم‌اندازی برخوردار هستند، کاری می‌کند که حین رانندگی توقف کنید و به محیط‌های زیبای آن نگاهی بیندازید؛ البته حواستان باشد که ایستراگ‌های بی‌شماری نیز در هر مرحله قابل مشاهده است. مسیر‌های مسابقه‌ای با شیب‌ها، جعبه‌های معروف کرش و المان‌های محیطی مختلف آرایش شده‌اند. همچنین میوه‌هایی نیز در حین رانندگی جمع‌آوری می‌کنید که تعداد آن‌ها از ۱۰ عدد بیشتر نمی‌شود. میوه‌های معروف مجموعه کرش که با نام Wumpa Fruit شناخته می‌شوند درواقع دو کار در بازی انجام می‌دهند؛ یکی اینکه سرعت کلی ماشین کارتینگ شما را افزایش می‌دهد و دیگری اینکه سلاح‌های شما را نیز قوی می‌کند. به‌طور مثل اگر ۱۰ میوه در اختیار داشته باشید، جعبه قرمز رنگ TNT تبدیل به جعبه‌ سبز رنگ می‌شود که هیچ رحمی به حریفان شما نمی‌کند و پس از اصابت، بلافاصله منفجر می‌شود. درواقع تمامی این موارد دست در دست هم می‌دهند که یک مسابقه سریع و در عین حال سرگرم کننده‌ای برای کاربران به ارمغان بیاورند.

بررسی بازی Crash Team Racing Nitro-Fueled

محتوای دیگری که برای Crash Team Racing Nitro-Fueled در نظر گرفته شده است، حالت آنلاین است که به بازیکنان اجازه می‌دهد که با یکدیگر بازی را تجربه کنند.

به‌طور کلی هفت حالت مختلف در بخش چندنفره بازی وجود دارد. حالتی که همیشه از دوران قدیم با آن لذت می‌بردیم چیزی نیست به جز بخش Battle که بسیاری از گیمر‌ها با آن آشنا هستند. در این حالت بازیکنان باید در محیطی بزرگ با یکدیگر مبارزه کنند تا بیشترین امتیاز را کسب کنند. سازندگان روی جزئیات این حالت وقت زیادی گذاشته‌اند که می‌توان به نقشه‌های جدید درکنار نقشه‌های سنتی کرش ماشینی اشاره کرد. حالت بتل نیز همچنین با قوانین مختلف طبقه بندی می‌شود که هر‌کدام حال‌و‌هوای تازه‌ای را به بازی می‌بخشد. تنها همین بخش به خودی خود می‌تواند ساعت‌ها شما و دوستان‌تان را سرگرم کند؛ چرا که حالت اسپلیت‌اسکرین نیز همانند نسخه‌های قدیمی در این بازی گنجانده شده است.

به‌طور کلی شرکت اکتیویژن و استودیو بیناکس با بازسازی کردن باز‌ی‌های کرش از جمله Crash Team Racing Nitro-Fueled توانستند ثابت کنند که هنوز بازی‌ها درکنار روند سرگرم‌کننده‌ خودشان می‌توانند هنوز آن گیم پلی چالش‌برانگیز را در بازی‌های مدرن نگه دارند. بازی کرش ماشینی چه به‌صورت تک نفره و چه درکنار دوستانتان هر نوع محتوایی برای سرگرم کردن دارد و تجربه آن به هر نوع گیمری پیشنهاد می‌شود.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *